Praktycznie codziennie dochodzi do wypadków, w wyniku których pracownicy doznają mniej lub bardziej groźnych dla zdrowia obrażeń ciała. W wielu przypadkach można by jednak uniknąć tego typu sytuacji, gdyby robotnicy nosili odzież ochronną o podwyższonych parametrach widzialności. Stosowanie odzieży tego rodzaju jest zalecane szczególnie podczas wykonywania pracy po zmroku, w źle oświetlonych miejscach lub w trakcie panowania niesprzyjających warunków atmosferycznych (np. mgły, intensywnych opadów). Dodatkowo należy pamiętać, że ubrania o wysokich parametrach widzialności należą do środków ochrony indywidualnej, a zatem muszą spełniać wymagania Dyrektywy 89/686/EEC oraz zharmonizowanej z nią normy opisującej wymagania dla tego typu wyposażenia. W tym kontekście największe bezpieczeństwo zapewnia dostępna w sklepach i hurtowniach odzież ostrzegawcza.
Co zaliczamy do ostrzegawczej odzieży odblaskowej?
Ostrzegawcza odzież odblaskowa to ubrania wykonane z fluorescencyjnego materiału o wysokiej wyróżnialności (najczęściej intensywnie żółtego lub pomarańczowego), które są zaopatrzone w dodatkowe elementy odblaskowe. Działają na zasadzie odbijania padających na nie promieni w kierunku pierwotnego źródła światła, nie powodując przy tym jego rozpraszania. Dzięki temu zjawisku powstaje wrażenie, jakby odzież sama świeciła, co pozwala dostrzec pracownika nawet w warunkach ograniczonej widoczności. Co równie istotne, ubrania odblaskowe muszą być uszyte z wytrzymałej tkaniny, która zagwarantuje osobie noszącej odpowiedni dla danych warunków komfort termiczny. Dobrze też, jeśli odzież charakteryzuje się multifunkcjonalnością (np. posiada pojemne kieszenie czy zapinane na rzepy elementy), aby umożliwić szybkie i efektywne dostosowanie stroju do aktualnych potrzeb.
Przy jakiej pracy należy stosować ubrania odblaskowe?
Choć odblaskowa odzież ostrzegawcza zapewnia bezpieczeństwo osobom pracującym zarówno w terenie, jak i w pomieszczeniach, kojarzy się przede wszystkim z robotnikami zajmującymi się pracami budowlanymi oraz remontami związanymi z szeroko pojętą infrastrukturą, w tym z budynkami, drogami, mostami czy wiaduktami. Często jest ona noszona przez pracowników przebywających w obszarze poruszania się samochodów oraz sprzętu drogowego, jak również maszyn stosowanych w transporcie bliskim, produkcji przemysłowej i magazynowaniu. Coraz częściej odzież ochronna taka jak spodnie, kurtki czy kamizelki odblaskowe znajduje zastosowanie w pracach mechaników, pracowników zakładów komunalnych czy osób związanych z przemysłem paliwowym, gdzie łatwo może dojść do ograniczającego widoczność zadymienia. To także niezbędne wyposażenie służb ratunkowych, medyków, policji, straży, pracowników portów lotniskowych czy też operatorów maszyn.
Add comment
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.