Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie i dopasowane do potrzeb środki ochrony osobistej. W miejscach, w których hałas wynosi powyżej 85 decybeli, rozdysponowanie środków i nakaz ich stosowania obejmuje zarówno pracowników, jak i pracodawców. Jeśli jednak hałas nie przekracza 80 decybeli, akcesoria chroniące muszą być dostępne dla pracowników, ale Ci, nie mają obowiązku ich stosować. Mogą to robić wedle uznania. Mimo wszystko zaleca się ich użytkowanie, ponieważ długotrwałe przebywanie w hałasie, nawet tym o nieco niższej intensywności, wpływa negatywnie nie tylko na słuch. Może powodować między innymi bóle głowy, rozdrażnienie, szybką męczliwość czy problemy z koncentracją i zasypianiem.

Dlaczego ochrona słuchu jest tak ważna?

Ochrona słuchu jest bardzo istotna, ponieważ raz uszkodzony zmysł słuchu, najprawdopodobniej nigdy się nie zregeneruje. Pracując w głośnym środowisku, stopniowo dochodzi do pogarszania się słuchu, a z czasem nawet do całkowitej utraty zmysłu. Żeby jednak zobrazować, jakie mogą być konkretne źródła hałasu uszkadzające słuch, wymieńmy:

  • hałas generowany przez kosiarkę, piłę spalinową i tarczową, szlifierkę,
  • młot pneumatyczny, maszyny produkcyjne, oczyszczające i tnące,
  • start silnika samolotu lub statku, ciągłe przebywanie przy bardzo ruchliwej ulicy.

Hurtownia Delta BHP działająca w Łodzi, ma bardzo szeroki wybór ochronników słuchu, które pozwalają na zapewnienie optymalnego poziomu ochrony słuchu w każdej pracy.

Rodzaje produktów

Kategoria zawierająca ochronniki słuchu obejmuje między innymi nauszniki przeciwhałasowe oraz wkładki przeciwhałasowe. Pierwsze z tych zabezpieczeń chroni przed negatywnymi skutkami oddziaływania hałasu na słuch. Ich kluczowym elementem są czasze tłumiące, które obejmują małżowiny uszne. Nauszniki zazwyczaj mają metalowe uchwyty oraz czasze wyściełane pianką syntetyczną. Można je nosić bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń lub nakładać na hełm, w zależności od modelu. Takie ochronniki słuchu są dużym udogodnieniem dla osób, które pracują w hałasie, na przykład na placu budowy lub w fabryce. Posiadają regulowany pałąk, który z łatwością można dopasować do głowy. Natomiast wkładki przeciwhałasowe to niewielkie zatyczki, które wkłada się do uszu na czas przebywania w głośnym otoczeniu. Mogą być one wykonane z pianki poliuretanowej, która dobrze tłumi hałas. Wkładki przeciwhałasowe chronią słuch pracowników przed nadmiernym hałasem. Odpowiednio tłumią dźwięki i są wygodne w użytkowaniu. Wkładki mogą być stosowane jako alternatywa dla tradycyjnych nauszników dla osób, które tylko okresowo są narażone na nadmierny hałas.

Zapraszamy do zapoznania się z szerokim wyborem akcesoriów chroniących słuch w czasie codziennej pracy i do składania zamówień w hurtowni Delta BHP.

Brands
ALL
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 123