Dlaczego dobrze dobrane okulary ochronne są tak ważne?

Wzrok zalicza się do jednego z podstawowych zmysłów człowieka, które pozwalają na przestrzenne postrzeganie rzeczywistości, odczuwanie jej i poruszanie się w niej. Niestety, nieodpowiednio chronione oczy mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone podczas wykonywania wielu zawodów – wskazuje się, że ponad 40% urazów oczu w miejscu pracy dotyczy mechaników, stolarzy i hydraulików. Z tego też powodu powinniśmy je chronić z pomocą okularów ochronnych. Należy jednak pamiętać, że samo noszenie jakiejkolwiek osłony nie wystarczy, aby zapobiec uszkodzeniom wzroku. Kształt głowy czy owal twarzy często są tak różne, że nie sposób znaleźć uniwersalnej pary pasującej każdemu, a jeśli okulary ochronne zostaną źle dobrane, naraża to pracownika na tym większe ryzyko kontuzji.

Przed czym chronią dobrze dobrane okulary ochronne?

W wielu miejscach pracy w powietrzu unoszą się niebezpieczne cząstki – np. odpryski spawalnicze, popiół, kurz, pozostałości po obróbce drewna – które mogą prowadzić do reakcji alergicznych, suchości czy nadwrażliwości oczu. Człowiek ma również naturalną tendencję do wycierania podrażnionych oczu, a jeśli na dłoniach znajdzie się jakaś szkodliwa substancja, istnieje poważne prawdopodobieństwo jej wtarcia, co może spowodować nieodwracalne uszkodzenia, w tym nawet utratę wzroku. Dobrze dobrane okulary ochronne znacząco ograniczają ryzyko narażenia na wiele rodzajów zagrożeń, w tym: mechanicznych (pyły, dymy), cieplnych (gorące ciecze, rozbryzgi roztopionego metalu, iskry, płomienie), chemicznych (odczynniki, rozpuszczalniki, oleje, smary), elektrycznych oraz związanych z promieniowaniem (ultrafioletowym, podczerwonym, laserami).

Jak powinny być dopasowane okulary ochronne?

  • Podczas noszenia nie powinno się odczuwać nacisku z boku głowy lub za uszami.
  • Część nosowa powinna być wygodna i stykać się z nosem bez ucisku.
  • Muszą zapewniać bardzo dobrą widoczność we wszystkich kierunkach.
  • Ciężar okularów ochronnych powinien być równomiernie rozłożony między uszami a nosem.
  • Oprawki muszą wygodnie przylegać do ​​twarzy (ale nie stykać się z rzęsami) i nie odwracać uwagi od wykonywanych czynności.
  • Okulary powinny pozostawać na swoim miejscu podczas ruchu głową do przodu, do tyłu i na boki.
  • Podczas wykonywania niektórych prac oczy należy chronić z użyciem okularów przeciwodpryskowych, które mają duże, szerokie i zabudowane z boku szkła.
  • W przypadku niektórych prac wskazane jest, aby okulary zakrywały również brwi.
Brands
ALL
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 123