Czym się kierować przy wyborze maski przeciwgazowej?

Stosowanie indywidualnych środków ochrony dróg oddechowych jest jedną z kluczowych zasad zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy. Do elementów ubioru, które chronią układ oddechowy przed przedostawaniem się do wnętrza organizmu pyłów, oparów, spalin, chorobotwórczych drobnoustrojów oraz innych trujących środków, należą maski przeciwgazowe. Ze względu na wysoki stopień narażenia na niebezpieczeństwo maski przeciwgazowe wielokrotnego użytku najczęściej stosuje się w przemyśle chemicznym, górnictwie, pożarnictwie oraz podczas wykonywania działań militarnych.

Warto przy tym podkreślić, że nie tylko zapewniają one ochronę podczas wykonywania standardowej pracy, ale pozwalają również ocalić życie, gdy pracownik znajdzie się w sytuacji kryzysowej, takiej jak np. pożar czy niekontrolowany wyciek substancji toksycznych.

Rodzaje dostępnych na rynku masek przeciwgazowych

Maski przeciwgazowe dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Maski filtracyjne zostały zaopatrzone w specjalne filtry i pochłaniacze, aby eliminować określone typy substancji występujące w postaci aerozoli stałych lub ciekłych (np. pyły, dymy, mgły). Filtry znajdują się w specjalnych czaszach lub puszkach, które dzięki zastosowanym otworom mogą wychwytywać niechciane składniki z powietrza, bądź przyjmują postać materiałowych elementów mocowanych bezpośrednio w masce. Zarówno jeden, jak i drugi typ filtrów spełniających restrykcyjne normy europejskie (EN) można znaleźć w ofercie naszej hurtowni. Niektóre modele masek przeciwgazowych są dodatkowo zaopatrzone w szybkę z poliwęglanu, która chroni oczy, a przy tym zapewnia bardzo szerokie pole widzenia. Znów maski izolacyjne całkowicie odcinają użytkownika od otoczenia i pozwalają mu oddychać za pomocą powietrza z butli tlenowej, dlatego stosuje się je w ekstremalnych warunkach.

Jaką maskę przeciwgazową wybrać?

Tak jak w przypadku korzystania z większości środków ochrony indywidualnej, także i maski przeciwgazowe wymagają odpowiedniego dopasowania do użytkownika. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o zakupie określonego rodzaju maski przeciwgazowej należy bezwzględnie zwrócić uwagę na kilka czynników, w tym na rodzaj wykonywanej pracy, stężenie niebezpiecznych substancji czy wymiary maski. Maska przeciwgazowa spełnia swoje zadanie tylko wtedy, gdy ściśle przylega do skóry i nie przesuwa się pod wpływem ruchu. Warto zatem wybierać modele z regulowanym nagłowiem i korpusem wykonanym z silikonu lub gumy o bardzo wysokiej odporności, które łatwo dopasowują się do kształtu twarzy, a przy tym pozostają komfortowe i bezpieczne dla pracownika. Dodatkowo maska musi sobie radzić z całkowitym oczyszczeniem powietrza, dlatego nie należy zapominać o regularnej kontroli stanu poszczególnych elementów, konserwacji i wymianie zużytych filtrów bądź pochłaniaczy.

Brands
ALL
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 123