Jak odpowiednio wybrać buty robocze?

Wybór odpowiednich butów roboczych nie zależy jedynie od estetycznych upodobań osoby noszącej, ale przede wszystkim mają zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa pracy. Stanowią element podstawowego ekwipunku pracownika, który ma za zadanie chronić jego zdrowie i życie przed konsekwencjami wypadków w miejscu pracy, jak również portfel przed kosztami ewentualnego leczenia. Buty robocze często są noszone przez cały dzień, dlatego ich wygoda oraz dostosowanie do indywidualnych potrzeb ma niebagatelny wpływ na samopoczucie, stopień zmęczenia czy nawet wydajność. Muszą być także odpowiednio dobrane do branży, w której działa dany pracownik – z innego obuwia korzysta np. robotnik budowlany obsługujący koparkę, a z innego spawacz. Jak zatem dobrać obuwie ochronne?

Przed czym muszą chronić buty robocze?

Podstawową rolą butów roboczych jest ochrona dolnych kończyn przed niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi, począwszy od wilgoci, przez skrajne temperatury, aż po uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na budowę możemy wyróżnić kilka podstawowych typów obuwia:

  • buty wysokie – muszą chronić stopy, kostki oraz łydki. Sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie istnieje ryzyko kontaktu ze żrącymi substancjami. Podeszwy gumowych butów roboczych są zwykle grube, antyelektrostatyczne i antypoślizgowe;
  • trzewiki – poza ochroną stóp służą także do stabilizacji kostek. Charakteryzują się wzmocnionymi podeszwami, które potrafią absorbować energię w części piętowej. Zapobiega to odciskom oraz zapewnia komfort podczas długotrwałego noszenia;
  • półbuty – są dedykowane do prac odbywających się wczesną wiosną, późną jesienią, a także wykonywanych w zmiennych warunkach terenowych. Zapewniają stopom zarówno prawidłowe podparcie, jak i wydajną wentylację.

Jak dobrać odpowiedni model butów roboczych?

Podczas wyboru obuwia roboczego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rozmiar – wskazuje się, że buty powinny być większe od stóp o około 0,5 cm. W ten sposób zyskuje się odpowiedni luz na wypadek noszenia grubszych skarpet lub napuchnięcia nóg podczas pracy. W przypadku dokonywania zakupów butów roboczych w Łodzi polecamy zapoznać się z internetową ofertą naszej hurtowni, w tym z podanymi przy produktach tabelami rozmiarów, gdzie znajduje się zarówno numeracja brytyjska oraz europejska, jak i długość podana w centymetrach. Warto również zainteresować się tym, czy pięta właściwie przylega do wybranego modelu buta, ponieważ wiąże się to z odpowiednią stabilizacją całej stopy. Jednocześnie obuwie nie powinno uciskać stóp, gdyż będzie to wywoływało dyskomfort lub nawet doprowadzi do rozwoju poważniejszych kontuzji.

Brands
ALL
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 123